Praxis für Psychosomatische Medizin u. Psychotherapie, Coaching, Mediation u. Prävention
Dr. Dr. med. Herbert Mück (51061 Köln)

E-Mail: kontakt@dr-mueck.de (Keine Beratungen per Telefon oder E-Mail!) - Gerne können Sie diese Seite verlinken!

 

Web www.dr-mueck.de

Home
Nach oben
Impressum/Vorwort
Stichwortverzeichnis
Neues auf dieser Website
Angst / Phobie
Scham / Sozialphobie
Essstörungen
Stress + Entspannung
Beziehung / Partnerschaft
Kommunikationshilfen
Emotionskompetenz
Selbstregulation
Sucht / Abhängigkeit
Fähigkeiten / Stärken
Denkhilfen
Gesundheitskompetenzen
Selbsthilfe+Gesundheitstipps
Krisenintervention
Therapeuten-Suche
Über die Praxis Dr. Mück
Konzept+Methoden
Erfahrungsberichte
Lexikon/Häufige Fragen
Innovationen / Praxisforschung
Wissenschaftsinformationen
Gesundheitspolitik
Infos auf Russisch
English Version
 

 


DEPRESYONDAN KURTULMANIN YOLLARI


Um sich den Beitrag in türkischer Schrift ansehen zu können, benötigen Sie einen speziellen Schrifttyp. Diesen können Sie unter folgendem Link downloaden:
tristanb.ttf

Hastalığı ciddiye almak

Depresyon hastalığına tutulmuşsanız, doktor yardımı almaktan çekinmeyin. Depresyon gerçek bir hastalıktır ve  aşağıdaki değişimleri kapsamaktadır:

  • Yaşantının değişimi(Hüzün, Umutsuzluk, Kırılganlık, Başarısız olmak, Hayal Kırıklığı),

  • Düşüncenin değişimi(Felaket tasarıları, Olumsuz genellemeler),

  • Davranış ve hareketlerin değişimi(sosyal geri çekilme, Hareketsizlik) ve

  • Vücudun değişimi(Sinirlilik, Uyku bozulmaları, Kalp rahatsızlıkları v.s.)

Ağır bir depresyon bütün yaşamı değiştirebilir, dış dünyayı da iqine alabilir, intihar düşünce ve eğilimlerine neden olabilir. Tıpta kullanılan depresyon kavramı günlük yaşamda kullanılan ve derin bir neşesizliği tarif eden depresyon kavramından farklıdır.

Depresyonu anlamak

Depresyonu  ` Sinir krizi‘ gibi veya ‚‘sinirlerin bitmesi, tükenmisi duygusu‘ gibi ağır bir bitkinlik olarak görün. Depresyonun ‚ Delilikle, beyin zayıflığıyla veya suçlulukla bir alakası yoktur. çoğunlukla vücutta bilgileri sinir sistemine taşıyan maddelerin azlığından veya bu maddelerin yetersizliğinden oluşur. Bazen depresyon mantıklı görünebilir, bu durumda depresyon kişiyi katılaştırır, dondurur ve böylece kişinin kendi kendine zarar vermesini engeller (Hasta edici tavırlar şeklinde), kişinin çevresine yardıma ihtiyacı olduğunu belli eder. Depresyonlar uzun süren, düşüncelerin sürekli olarak hayal kırıklığı, öfke ve üzüntü çevresinde dolaştığı Kaybetme-Kırılganlık  ve Inat olarak anlaşılır. Bu hastalığa yakalanan insanlar zayıflamış özgüvenlerinden dolayı (Benim değerim yok, Elimden birşey gelmiyor) acı qekerler, onlar aşırı derecede duygusaldırlar, yakınlığa, anlayışa, sevgiye ihtiyaçları vardır. Onlar arzularını, hayallerını veya beklentilerini diğer insanlara doğrudan doğruya açmaktan çekinirler.

Doktor yardımı alın

Ev Dokturunuza hastalıgın bütün belirtilerini analtınız (genelikle ruhsal ve ahlak ve cinselikle ilgili). Intihar düşüncelerinide açıklamaktan çekinmeyin. Ruhsal hastalıklar zayıflığın bir belirtisidir gibi önyargılardan kurtulun. Rahatsızlığınızın nedenini depresiyonda görüyorsanız, bu şüphenizi çekinmeden açıklayınız. Böylece degerli zaman kazanırsınız ve gereksiz acılara engel olursunuz, çünkü depresyonlar çok iyi tedavi edilebilmektedir. Dokturunuz bilmektedir ki, depresyonlar ne bir „moda belirtisi“ nede tembeliğin veya isteksizliğin belirtisidir. Doktorunuz depresyon hastalığı ciddiye alır ve onun vücutsal semptomların arkasında saklandığını bilir .

Depresyonun nedenini iyi tanıyın

Depresyona genelde belli bir felaket neden olsada (kaybetme, incinme, planların ve fırsatların başarısızlığa uğraması), depresyonlar uzun bir zorluklar zincirinin sonucu olarak ortaya cıkarlar ve en son damla fiçiyi taşırır. Olumsuz düşünce alışganları, katı davranış şekilleri ve çevrenin tek taraflı beklentileri depresyona yaşama imkanı sağlarlar. Depresiv insanlar bir eksikleri olduklarından yakınırlar (yakınlık gösterme ve gerqek değerini bilmek şeklinde). Bu eksiklik aile fertleri tarafından ya da terapist tarfından sonradan zararı onarmak şeklinde ortadan kaldırılamaz.  çözüm genelde kayıpedilen şeyin matemini tutmakta ve bunun yerini yeni bir davranış şekli getirerek elde edilir. Depresyon şimdiye kadar yaşanmamış olanakların geleçekte hayata geçirilmesine bir davetiye olarak da analaşılabilinir (kendini kişisel olarak gelişdirmek, daha bağımsız olmak, yaşamdan zevk almak v.s.)

Umut yaratmak ve yaşatmak

Şu an her şeyi kara görüyorsanız da, rahatsızlığınızın iyi bir şekilde giderilebileceğine güvenin. Sizden önce sayısız insan depresyonu başarıyla yenmiştir.

Sabırlı olun

Depresyonlar bir sebepsiz gelip gitmezler. Genelde uzun bir ön hikayeleri vardır ve dermansızlık, büyük boşluk duygularına varırlar. Insanın boş bir tankı yavaş yavaş doldurması gibi ilaçların ve çok kuvvet harcayan davranış şekilerinin unutulması aracıgıyla enerji toplamak için zamana ihtiyacı vardır. Yavas ilerlemek hiç ilerlemekten daha iyidir; bu gerçekden güç depolayınız.